ЗАКАРПАТГАЗ ЗБУТ Меню
104

контакт-центр

Контакт-центр 0312 42 47 04

Контакт-центр0312 42 47 04

04.11.2018 / 16:22

У рахунку за жовтень об’єм природного газу у побутових споживачів приведений до стандартних умов

Відповідно до ЗУ «Про ринок природного газу», яким передбачено що природний газ – суміш вуглеводнів та невуглеводневих компонентів, що перебуває у газоподібному стані за стандартних умов і є товарною продукцією. Таке приведення передбачене низкою нормативних актів*, оскільки всі взаєморозрахунки, у тому числі зі споживачами, проводяться за 1 куб. метр природного газу, приведений до стандартних умов: температура (t)=20° С, тиск природного газу (P)=760 міліметрів ртутного стовпчика (101,325 Кпа).

Щоб привести виміряний лічильником об’єм природного газу до стандартних умов, необхідно помножити його на відповідний коефіцієнт

Щоб привести виміряний лічильником об’єм природного газу до стандартних умов, необхідно помножити його на відповідний коефіцієнт
ФОТО: 104.ua

Більшість побутових лічильник не вимірюють тиск та/або температуру газу тож, відповідно, його показання відображають об’єм спожитого газу в робочих умовах. Приведення об’єму природного газу, виміряного в робочих умовах, до стандартних (Vс) здійснюється за формулою:

Vс = V x К, де

V - об’єм газу в робочих умовах, куб.м;

К - коефіцієнт приведення до стандартних умов, затверджений методикою Мінпаливенерго. Шість груп коефіцієнтів можна знайти на 104.ua: «ЯК ПРИВЕСТИ ОБ’ЄМ СПОЖИТОГО ГАЗУ ДО СТАНДАРТНИХ УМОВ»

*Нормативні документи: 

- Закон України «Про ринок природного газу» (п.31 розділу 1)

- ДБН В.2.5.-20-2001 ГАЗОПОСТАЧАННЯ (п.6.105-6.107 розділу 6)

- ГОСТ 2939-63 «ГАЗЫ. УСЛОВИЯ ДЛЯ ОПРЕДЕЛЕНИЯ ОБЬЕМА»

- Кодекс газорозподільних систем, затверджений постановою НКРЕКП від 30.09.2015р. №2494 (п.1 розділу IX)

- Типовий договір розподілу природного газу, затверджений постановою НКРЕКП №2498 від 30.09.2015р. (п.5.3 розділу V);

- Примірний договір купівлі-продажу природного газу з постачальниками природного газу із спеціальними обов’язками для потреб побутових споживачів та релігійних організацій, затвердженим постановою КМУ від 13.07.2016 р. №444 (п.6 Примірного договору купівлі-продажу природного газу). 

ПАТ «Закарпатгаз» (Оператор ГРМ) отримує газ від УМГ (Оператора ГРС) на пунктах приймання-передачі у газорозподільні мережі з приведенням до стандартних умов, що передбачено низкою законодавчих актів. Надалі цей газ, приведений до стандартних умов  (температура = 20 С0, тиск природного газу = 760 мл. рт. ст.), оператор ГРМ передає газопостачальному підприємству із спеціальними обов’язками, яким є ТОВ «Закарпатгаз Збут», а ТОВ «Закарпатгаз Збут» за договором купівлі-продажу повинен оплати цей газ НАК «Нафтогаз України». Приведення до стандартних умов здійснюється відповідно до методики Мінпаливенерго, за допомогою коефіцієнтів, оскільки в більшості лічильників, які використовуються населенням, відсутні засоби автоматичного вимірювання тиску та температури. 

Враховуючи вищезазначене, ТОВ «Закарпатгаз Збут», починаючи з жовтня 2018 року у платіжних документах вказуватиме обсяг природного газу використаний споживачами, у яких є прилад обліку (лічильник), з приведенням до стандартних умов. Приведення обсягу спожитого природного газу до стандартних умов - компетенція Оператора ГРМ та залежить від місця розташування лічильника (ззовні приміщення, в опалювальному чи неопалювальному приміщенні),  регіону та місяця року.